Yerel Yönetimlerde Genç Katılımı Artırma Programı Başlıyor!

Arayüz Kampanyası olarak 31 Mart 2024’te gerçekleşecek olan yerel seçimler için belediye meclis üyesi genç adayları destekleme programımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Belediye Meclis Üyesi olmak isteyen 18-30 yaş arası 100 gencin bir parçası olacağı program kapsamında Siyasal İletişim ve Kampanya, Kent Politikaları ve Politika Üretme, Yerel Yönetimlerde Mevzuat, Saha Çalışması ve Veri Analizi temalarında toplamda 7 eğitim gerçekleşecek. Bu eğitimlerin yanı sıra adaylar düzenli olarak yapılacak olan network etkinlikleriyle deneyimli siyasetçiler, kamuoyu araştırmacıları, akademisyenler ve gazetecilerle de bir araya gelerek kendilerini anlatma fırsatı elde edecekler. Kasım ayında başlayacak olan program yaklaşık üç ay sürecek. Programın ardından aday olan katılımcılar adaylık kampanyaları boyunca Arayüz Kampanyası’ndan kampanya desteği alacak.

Gençlerin genel, yerel ve sivil siyasete katılımının arttığı bir Türkiye hedefimiz için yürüteceğimiz bu program kapsamında farklı arka planlardan gelen çok sesli gençliğin yerel yönetimlerde temsilinin katılımın temellerinden olduğunu biliyoruz. Bu nedenle programda yerel seçimlere katılacak olan tüm partilerin kontenjanları olacak.

Programa Katılım Şartları Neler?

Arayüz Kampanyasının yürüteceği genç aday destekleme programına katılmak için seçilme yeterliliklerini yerine getirmek ve 18-30 yaş aralığında olmak gerekiyor. Bu iki şartı yerine getiren herkes arayuzkampanyasi.org.tr üzerinden program için başvuruda bulunabilir.

Neden Belediye Meclis Üyesi Olmak İsteyenleri Destekliyorsunuz?

Yaklaşık 17 milyona yakın gencin yaşadığı ülkemizde gençlerin talep ve ihtiyaçlarının karşılanması, demokratik katılımın yaygınlaşması ve ortak yaşam bilincinin gelişmesi demokrasinin sağlanması açısından çok önemli. Yoksulluk, işsizlik, enflasyon, güvencesizlik ve güvensizlik ile yaşayan gençlerin doğrudan katılım sağlayabileceği ve en hızlı etki edebileceği kurumlardan biri yerel belediye meclisleri. Bu doğrultuda gençlerin sorunlarını duyurabilmesi, muhatap bulabilmesi, temel haklarından olan katılım haklarını kullanabilmeleri ve devamında çözüm mekanizmalarına dahil olabilmeleri için bu yıl belediye meclis üyesi olmak isteyen gençleri odağa aldık.

Programa Katıldım Ama Belediye Meclisine Bu Seçimde Aday Olmadım Sorun Olur Mu?

Programın temel amacı yerel siyasetle ilgilenen gençlerin kapasitelerini güçlendirmek ve onları yerel siyasete hazırlamaktır. Bu bağlamda belediye meclis üyesi olmak isteyen gençlere yönelik bir çağrı şeklinde tasarlanmıştır. Ancak yerel siyasetle ilgilenen bir genç olarak programa başvuru yapabilirsiniz. Belediye Meclis Üyesi Adayı olma şartı bulunmamaktadır.

Program Ücretli Mi?

Programın tüm masrafları Arayüz Kampanyası tarafından karşılanmaktadır. Katılımcılardan herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Eğitimlerin Tamamına Katılım Gerekiyor Mu?

Programa dahil olan katılımcılarımızın eğitimlerin en fazla birine katılmama hakkı bulunmaktadır. Birden fazla katılım göstermeyen katılımcıların katılım hakkı düşecek ve yerlerine yedek listeden yeni isimler davet edilecektir.

Eğitimler Yüz Yüze Mi?

Tüm eğitimler Arayüz Kampanyasının hazırlayacağı salonlarda yüz yüze olarak yapılacaktır. Bu sayede hem katılımcılar kendi aralarında bir bağ kurabilecekleri ortam sağlamış olacak hem de eğitmenlerle daha sağlıklı bir temas alanı ortaya çıkacaktır.

Eğitimlerin Sonunda Sertifika Var Mı?

Eğitimlerin tamamına katılan katılımcılarımıza Arayüz Kampanyası tarafından hazırlanmış bir sertifika verilecektir.

İstanbul Dışından Katılabilir Miyim?

Maalesef, program sadece İstanbul’da yaşayan gençlere yöneliktir.

Başa dön
Skip to content