2024 Seçimlerine Doğru Partilerin Gençlik Çalışmaları

Partilerin gençlik ile ilgili vaatlerini ve programlarını inceleyebilmek adına gençliğin en yoğun kullandığı sosyal medya kanallarını mercek altına aldık. Tüm partilerin gençlik kollarının resmi X (Twitter) hesaplarını taradık. Ayrıca medya kuruluşlarına çıkmış haberleri de taramamıza eklerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayları Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum’un katıldıkları etkinlikler ve programlardaki vaatlerini de inceledik.

AK Parti

 1. “Şehrim İçin İlk Oyum, İlk Oyum AK Parti”Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir ve Gençlik Kolları Genel Başkanı, İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan tarafından başlatılan programın Diyarbakır ayağına Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar da katılmış.
 2. “Gençlik Aşkıyla”Eskişehir’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gençlerle konuşuyor. Kadın kıraathaneleri, Eskişehir’de Teknofest, bilgi evleri, kütüphaneler, bilim merkezleri, spor salonları gibi alanlardan bahsetmiş. “Gençlerin önünü her alanda biz açtık.” diyor. Sivas’ta buluşmaya Grup Başkanı Abdullah Güler, Bursa’da Dış İşleri Bakanı Hakan Fidan, Malatya’da Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Iğdır’da İç İşleri Bakanı Ali Yerlikaya, Rize ve Giresun’da Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bayburt’ta Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İzmir’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir katılmış.
 3. “Bizim Semtin Gençleri” – Birçok il ve ilçede o ilin ait AK Parti yöneticileri gençlerle buluşmuş.
 4. “Siyasetin Öznesi Genç Kadınlar” – Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Betül Sayan Kaya ve Gençlik Kolları Başkanı, İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan’ın katılımıyla 8 Mart günü gerçekleşmiş.
 5. Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar İstanbul’da, Tarım ve Ormancılık Bakanı İbrahim Yumaklı Afyon’da gençlerle buluşmuş.
 6. Gençlerle iftarlar düzenlenmiş ve “İftara 5 Kala” programı yapılmış.
 7. İBB Adayı Murat Kurum bir televizyon programında bir dizi gençlik vaatinde bulunmuş. Genç girişimciye 100 bin lira hibe, gençlere özel su faturası tarifesi ve 25 metreküp doğalgaz desteği, 100 bin gence ofis alanı, ilk kez evlenen gençlere 50 bin lira beyaz eşya desteği, her öğrenciye 10 bin lira burs, İSMEK’in aktifleştirilmesi ve meslek sahibi olmanın kolaylaştırılması

CHP

 1. Genel Başkan Özgür Özel, ilk kez oy kullanacak seçmenler için mektup yazmış. Mektupta yurt hizmeti, eğitim erişilebirliği için “Sen Oku Diye” ve “Genç Üniversiteli” programları, istihdam ofisleri , Genç Kart, kütüphane, internet ağı, genç sanatçılara burs, hibe, ayni ve mekânsal desteklerden bahsetmiş.
 2. Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik aktif olarak gençlerle buluşmalar yürütüyor.
 3. “Kentleri Gençler Yönetecek” programı ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen genç adaylar için dijital lansman ile Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu ve Gençosman Killik katılmış. İmamoğlu gençlik meclisinden, yatak sayısı ve yurt hizmetinden, kütüphanelerden, İPA’dan bahsetmiş.
 4. Genel Başkan Özger Özel GoFor’u ağırlayarak Gençlik Hakları Sözleşmesi‘ni imzalamış.

DEM Parti

 1. Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan GoFor’u ağırlayarak Gençlik Hakları Sözleşmesi‘ni imzalamış.
 2. Diyarbakır’daki DEM Parti Gençlik Meclisi Kongresi’nin ardından Gençlik Meclisi Kongre Sonuç Bildirgesi yayınlanmış.
 3. Ankara adayı Gülten Kışanak Ankaralı gençlere mektup yazmış ve mektubunda Ankara’nın güncel halinden, özgür gençlerden ve genç kadınlardan bahsetmiş.
 4. “Genç Başladık Genç Bitireceğiz” sloganı ile her ilin Gençlik Meclisleri etkinlikler düzenliyor.

İYİ Parti

 1. 2 Mart’ta Gençlik Kolları Genel Koordinatörleri Erdi Mert Türk ve Emir Abbas Gürbüz atanmış.

TİP

 1. Gençlik etkinlikleri ve projeleri Beşiktaş Belediye Başkanı Adayı Arzum Yalçın  ve Bornova Belediye Başkanı Adayı Baran Köseoğlu üzerinde yoğunlaşmış. Odak noktası barınma ve beslenme sorunu olmuş.
 2. Genel Merkez Ankara’da inşaatta hayatını kaybeden gençler için anma düzenlemiş.
 3. Boğaziçi ve ODTÜ’de aktif öğrenci buluşmaları gerçekleşmiş.

Yeniden Refah Partisi

 1. Milli Gençlik üye kotaları ile il bazında gençlik üye sayısının belirli bir sayıda tutulması hedeflenmiş.

MHP, Gelecek, Deva ve Saadet Partilerinin düzenli gençlik kolları toplantıları dışında gençlik özelinde bir beyanı, programı bulunmamaktadır.

Başa dön
Skip to content